Amsterdam’da coşkulu 1 Mayıs

Geçen yıllarda çok önemsenmeyen 1 Mayıs, günün anlam ve öneminin kavranmasıyla sınıfın içerisinde giderek politik bir isteme dönüşüyor. Bu da sınıf adına umut vericidir

Amsterdam’da coşkulu 1 Mayıs

Geçen yıllarda olduğu gibi işçilerin 1 Mayıs’ı hâlâ resmi bir tatil günü olarak kazanamadığını görüyoruz. Bu yıl da o günü özgürce bütün sınıf kardeşlerimizle kutlayamadık. Birçok okuyucu için biraz garip gelecek ama Avrupa’nın en gelişmiş iki ülkesi olan Hollanda ve İngiltere’de 1 Mayıs halen resmi tatil günü değildir. Kutlamalar için izin alınır, mesai veya mesai saatleri dışında gerçekleştirilir. Ancak 1 Mayıs günü normal iş günüdür. Hollanda’da uzun yıllar yerli ve yabancı sol örgütler ve partiler tarafından mesai günü veya akşam mesai bitiminde kutlanır.

FNV sendikasının 1 Mayıs’ı sahiplenmesi

2015 yılında FNV Metal konferansında alınan kararla 1 Mayıs kutlanmaya başlandı. İlk kez emek örgütleri 1 Mayıs’ı organize etmede sınıfın temsilcileri olarak adım attı. Bu tabii ki sendika kadrolarının uzun yıllar süren mücadelesinin kazanımı oldu. FNV sendikası farklı sektörlerde çalışan işçi ve emekçileri 1 Mayıs’a katmaya çalışıyor. Diğer sendikalar internet sitelerinde günün anlamıyla ilgili olarak bazı açıklamalar yapıyorlar. 1 Mayıs eyleminde birkaç bayrak ve amblemle yürüyorlar. 1 Mayıs normal iş gününe denk geldiğinde FNV katılmak isteyen üyelerine işyerinde resmi olarak başvurarak izin alıyor. Yani işçi ve emekçilerin tamamen kitlesel katılım şansı yok.

Geçen yıllarda çok önemsenmeyen 1 Mayıs, günün anlam ve öneminin kavranmasıyla sınıfın içerisinde giderek politik bir isteme dönüşüyor. Bu da sınıf adına umut vericidir.

2024 1 Mayıs’ına hazırlık

Bu yıl 1 Mayıs hazırlığı aylar öncesinden başladı. FNV web sitesinden, katılmak isteyen işçilere internet üzerinden başvuru çağrısında bulundu. Hangi şehirden geleceklerini tespit ederek otobüsleri ona göre ayarladı. Değişik bölgelerden gelen otobüsler Amsterdam’a geldi. Saat 14.00’te Museumplein (Müze Meydanı) toplanan işçi ve emekçiler coşkulu bir hava estiriyorlardı. FNV Sendikası’nın dışında yerli yabancı birçok parti, kurum ve kuruluş da flamalarıyla katılarak alanda yerini aldı. Her türlü ihtiyaç ve hazırlığı eksiksiz yapan FNV, saat 14.00’te sendika adına bir temsilci konuşma yaptı. Dünyada yaşanan savaş, işsizlik ve ırkçılığa dikkat çekti. Gazze’de yaşanan vahşete değinerek kitle tarafından büyük alkış topladı. Ardından yine FNV Sendikası’ndan bir yönetici sınıfın sorunları ve günün önemiyle ilgili coşkulu bir şekilde konuşmasını sürdürdü.

14.30’da yürüyüşe geçildi. Büyük ana pankartın ardından FNV Genel Başkanı Tuur Elzinga ve FNV yöneticileri pankartı tutarak yürüdüler. Yürüyüş güzergahı boyunca işçi ve emekçiler sorunlarını dile getiren pankart ve sloganlarla seslerini duyurdular.

Yürüyüş güzergahında bir yerde bir İsrail vatandaşı İsrail bayrağını açarak provokasyon girişiminde bulundu. Yürüyüşe katılan Filistinliler ve diğer sol çevreler, taşıdıkları Filistin sembollerine karşı o kişi de “Burası demokratik bir ülke, ben de kendi bayrağımı açıyorum” diyerek direndi. Polis ablukasına alınarak etkisiz hale getirildi. Ve FNV görevlileri yürüyüş kortejini kontrol ederek bir kargaşaya meydan vermedi. Polis tamamen kontrol ve denetimi sağlayarak olayın büyümesini engelledi.

Sınıfın talepleri kürsüde

Saat 16.00’da Martin Luther King Parkı’na gelindi. FNV’nin yaptığı hazırlıklar oldukça beğeni topladı. Büyük görkemli sahnede ilk konuşmayı FNV Genel Başkanı Tuur Elzinga yaptı. Ülkesel ve uluslararası genel duruma değindi. Farklı sektörlerden işçiler sahneye çağrıldı. Sahneye çıkan işçiler sektörleriyle ilgili sorunlarını ve düşüncelerini anlattı. Tuur Elzinga ağır işkollarında çalışanların 3 yıl önceden emekli olabilmeleri için hükümete son bir çağrıda bulundu. 15 Mayıs’a kadar bir iletişim ve girişimde bulunulmazsa sendikal hareketin gücünü her alanda kullanacaklarını belirtti. Oldukça coşkulu bir hava estirdi ve büyük alkış aldı. Ardından diğer konuşmacılar sektörleriyle ilgili fikirlerini ve sorunlarını anlattı.

FNV sendikası katılımcılara yemek ve içecek için fişlerini almaları için duyuruda bulundu. Kurulan bilgi stantlarında işçiler bilgi ve materyallerini aldılar. Çeşitli temalarda stantlarda tartışma ve atölye çalışmaları sürdürüldü. Oldukça ilginç tartışmalar yürütüldü. 1 Mayıs alanı coşkulu bir şekilde bayram havası içinde saat 19.00’da sona erdi. Beş binden fazla işçi ve emekçi katıldı. Sonra sırayla otobüs numaraları anons edildi. Farklı şehirlerden gelenler otobüsleriyle günün sevinciyle alandan ayrıldı.

Sınıf bilinciyle geleceğe yüklenmek

İşçi sınıfının kendi sorunlarını daha ileri düzeyde ifade etmesi umut vericidir. Ve giderek kendi kimliğine uygun hareket etmesi gelecek süreç içinde önderliğini çıkaracaktır. Sınıf kültürü ve tutumuyla ileri çıkması kendi önderliğiyle buluşacaktır. İşçi sınıfı, bütün toplumu ardından sürükleyecek potansiyeli taşıyan ve burjuva sınıfın karşısına çıkacak mücadele edecek tek yegane güçtür. Sınıfa güvenen ve onun davasına inanlar politik bir işçi hareketi yaratmak için ileri. İşçi sınıfının kurtuluşu kendi eseri olacaktır.

* Ali Solmaz, FNV-DAF İşyeri Temsilcisi