Hatay’lı bir teknik adam: İlhan Palut

Konyaspor’un başarısını konjonktüre ya da ilahi tesadüflere bağlayanlar fena halde yanılıyorlar; çünkü Konyaspor’un başarısında en büyük rolu oynayan ve ne yaptığını bilen bir teknik adam var. Her şeyden önce Konyaspor fizik kalite bakımından Türkiye Süper liginin en diri ve en dinamik takımı.

Hatay’lı bir teknik adam: İlhan Palut

Ali Fikri IŞIK
Konyaspor’un başarısını konjonktüre ya da ilahi tesadüflere bağlayanlar fena halde yanılıyorlar; çünkü Konyaspor’un başarısında en büyük rolu oynayan ve ne yaptığını bilen bir teknik adam var. Her şeyden önce Konyaspor fizik kalite bakımından Türkiye Süper liginin en diri ve en dinamik takımı. Maçların doksanıncı dakikalarında bile, sprint atmaktan çekinmeyen, özgüveni yüksek ve fizik gücüne inanmış bir oyuncu topluluğundan oluşuyor. Diğer Süper lig takımlarından farklı olarak, İlhan Palut, kendi takımına sırf uzaklaştırmak amacıyla, topa vurmayı adeta yasaklamış. Bir takımın pas alışverişinde, kör ve amaçsız pasların sayısı azalınca, doğal olarak o takım akışkan bir oyun dairesine giriyor. Son Hatay spor maçında da görüldüğü gibi, oyun kurgusu istisnalar hariç, kalecinin, birinci bölge oyuncularıyla paslaşmasıyla başlıyor. Üstelik söz konusu açılık pasları, kesinlikle önceden kurgulanmış olarak uygulanıyor. Açılış pasları hem savunma taktiği hem de geçişler için, çok akıllı bir araç olarak kullanılıyor. Bu işi maestro düzeyinde yapan bir oyuncuya da sahip Konyaspor. Amir Hadziahmetoviç, Karagümrük'lü Biglia’dan sonra bu görevi çok başarılı bir biçimde yapan biri.

Hadziahmetoviç, İlhan Palut oyununun yaratıcı zekasını temsil ediyor. Çok soğukkanlı ve her iki ayağını da mükemmel kullanan bir oyuncu. Birinci bölgeden ikinci bölgeye geçişler onun kılavuzluğunda gerçekleşiyor. Üçüncü bölgeye yerleşme ve rakipten seken iki topları kazanma sorumluluğu da onun. Pas ve pas seçeneklerinde en yaratıcı opsiyonu yakalamak için, büyük bir sabırla topu koruyor ve şiddeti ve yönü çok iyi ayarlanış paslar, akışkan oyuna hem işlev hem de estetik katıyor. Bugüne kadar, İstanbul takımları tarafından ayartılıp, kaçırılmamış olması her halde benim bilmediğim ya da anlayamadığım sebeplere dayanıyordur.

Hatayspor maçında ona ilişkin hiçbir önlemin alınmamış olması, Hatayspor teknik direktörü Ömer Erdoğan’nın teknik yeterliliği ile ilgili bir mesele olması gerek. Oysa bir hafta önce Trabzonda Abdullah Avcı, Ömer Erdoğan’nın oyun kurucusu olan Ruben Ribeiro için Dorukhan’ı görevlendirmişti. Maç boyunca Ribeiro nereye gittiyse Dorukhan’da onunla birlikte gitti. O maçta bu taktikle Abdullah Avcı, Ömer Erdoğan oyununu kilitleyip, onu puansız olarak evine yollamıştı. Bu maçta Ömer Erdoğan’nın Hadziahmetoviç’i sadece izlemesi, doğrusu yadırgadığım bir teknik adam aymazlığıydı.

İlhan Palut takımını her ne kadar 4-4-1-1 olarak saha sürse de aslında bu şablon, hücumda, 6- 4 ve savunmada da 7- 3 olarak biçim alıyor. Akışkan oyunda, oyuncuların bu şekilde pozisyon almaları, Konyaspor’un pozisyon ne olursa olsun, topun olduğu bölgede çabuk çoğalmalarına neden oluyor. Hem topun olduğu bölgede çok çabuk çoğalmak hem de hakikaten çok kaliteli bir sağ hücum organizasyonuna sahip olmak, Konyaspor’u iki gömlek üstün kılıyor.

Sağ koridorda iki usta ayak mesai yapıyor; Skubic ve Serdar Gürler. Bu iki oyuncu arasında özellikle son dönemde bir müzik parçasını andıran bir uyun ritmik olarak olumuş. Pas alışverişleri şiddet ve yön olarak doğru olduğu gibi, kimi kez de rakipleri şaşırtan çok ince işlerin altına da imza atabiliyorlar. Serdar Gürler’de bir star ışığı var ama galiba biraz haylaz. Eğer çok sıkı çalışırsa bu ülkenin en iyi topçusu olmaya aday.

Konyaspor hücumu hangi koridorda gelişirse gelişsin iki joker oyuncu Çikalleshi ve Rahmanoviç orada bitiyor. Sanırım bu tür hücum organizasyonu sadece İlhan Palut’un tasarladığı ve patentini aldığı bir organizasyon. Bu iki oyuncunun topun yönüne göre, hücum planında çoğalma arzuları, Konyaspor’u durdurulması çok zor bir takıma dönüştürüyor.

Savunmada Abdülkerim'in performansını her maç hayranlıkla izliyorum. Çok zinde, çok diri çok kuvvetli ve çok doğru pozisyon alarak, zamanında ve doğru müdahalelerde bulunuyor. Ayaklarının içi de temiz ve pürüzsüz. Aslında Ahmet Çalık hariç, Konyaspor savunmasında statik bir oyuncu yok. İlhan Palut, savunmacıların atak sonlanıncaya kadar, oyunda kalmalarına izin veriyor. Bu hem oyuncunun oynama iştahına cevap oluyor, hem de rakip sahaya çok çabuk yerleşim sağlamalarına imkân tanıyor.

Konyaspor olgun bir oyun oynayabildiği gibi, müthiş kontratak planına da sahip. İlhan Palut ve Konyaspor başarısı asla tesadüf değil. Satranç masasının öte tarafında düşünceli bir İlhan Palut var.