Hollanda: Amsterdam’da 1 Mayıs

Uzun bir COVID-19 sessizliğinin ardından işçi ve emekçiler yeniden alanlara çıktı. 1 Mayıs mitingine Hollanda’nın değiştik sektörlerinde çalışan herkes katılarak sorunlarını, taleplerini dile getirdi

Hollanda: Amsterdam’da 1 Mayıs

Ali SOLMAZ


“Yeter artık, Hollanda daha iyisini hak ediyor!”
teması altında yürütülen 1 Mayıs kampanyası oldukça geniş kesimlerin ilgisini çekti. Başta işçiler olmak üzere hayatın her alanında benzer vurgularda bulunarak sürece renk katılar. Uzun bir COVID-19 sessizliğinin ardından işçi ve emekçiler yeniden alanlara çıktı. Yaşadıkları ekonomik sorunlar ve hayat pahlılığını protesto etmek için taleplerini dile getirdiler. 1 Mayıs mitingine Hollanda’nın değiştik sektörlerinde çalışan herkes katılarak sorunlarını, taleplerini dile getirdi.

Hollanda’da 1 Mayıs resmi tatil değil

1 Mayıs uzun yıllardır çeşitli ülkelerin sol örgüt ve partileri tarafından daha geniş katılımı sağlamak için ısrarla mesai saatlerinin dışında kutladı. Çoğu zaman polisin azgınca saldırı ve zorbalığına maruz kalmasına rağmen inatla kutlandı. Hollanda’da sendikalar ilk kez 2015’te FNV Metal işçileri temsilciler toplantısında 1 Mayıs’ı kutlama kararı aldı. Her yıl Hollanda’nın değişik kentinde kutlama yapan FNV ve CNV sendikalarının verdiği destekle binlerce işçinin katılımıyla coşkuyla kutlanıyor. Hollanda’da 1 Mayıs’ın asıl sahiplenen FNV sendikası oluyor. Diğer sendika ve siyasi partilerin katılımı tümüyle süreçle ilgili. Eğer bir seçim ve gündeme ilişkin bir şeyler varsa birçok sağ ve sol liberal partileri görmek mümkündür. Zaten alanda dağıttıkları materyallerden de anlaşılıyor.

İşçilerin 1 Mayıs istemi radikalleşiyor

27 Nisan kralın doğum günü. O gün resmi tatildir. 1 Mayıs uluslararası işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. O gün herkes çalışmak zorunda, tatil değildir. İşçilerin bilincinde 20 yıl öncesiyle kıyaslandığında ciddi bir gelişmenin olduğu açık. 20 yıl önce 1 Mayıs’tan söz edildiğinde birçok işçi “Bizim de kral ya da kraliçenin doğum günü var. O gün resmi tatildir” derdi. Ama bugün artık işçiler “Kralın doğum günü kendisinin olsun, biz uluslararası sınıf kardeşlerimizle birlikte 1 Mayıs’ı kutlamak, kazanmak ve taleplerimizi haykırmak istiyoruz” diyor. Bu çok ciddi ve olumlu bir ilerlemedir. Ama söylevi kendi başına ele aldığımızda yeterli değildir. İşçilerin 1 Mayıs’ı ancak birlikte mücadele ederek kazanılacağını bilmesi gerek. Bu demokratik talebin yanında ileri politik bir bilince ihtiyaç vardır. Demokratik istemler politik istemlerle birleşmediği sürece sınıfın genel kitlesini kucaklamak ve mücadelenin önünü açmak zor olacaktır.

FNV coşkusuyla alanda

Saat 14.30’da Amsterdam’ın güneyinde, George Gerschwin Meydanı’nda (George Gerschwinplein) değişik bölgelerden işçi ve emekçiler otobüslerle meydana yakın yerde inerek meydanda toplandılar. Saat 15.00’te yürüyüş kolu hareket ederek Martin Luther King Park’ına geldik.Yürüyüş kortejinin başında FNV pankartının ardında FNV Başkanı Tuur Elzinga ve diğer sendika temsilcileri yer aldı. Yürüyüş boyunca coşkulu bir sekilde eyleme renk kattılar. FNV Uluslararası Sendikalarla Çalışma Grubu (WIS) kendi pankartı arkasında yürüdü. Çeşitli sektörlerden işçi ve emekçilerin yer aldığı bu çalışma grubundaki kortej oldukça coşkulu ve ilgi çekiciydi. Bir başka kortejde FNV sendikasının kendi içinde çalışan kadroların TİS süreçleri olduğu için giydikleri özel tişörtler oldukça ilgi çekiciydi. Yüzde 14 zam taleplerini kararlı bir şekilde haykırıyorlardı. Kortejleri de oldukça coşkuluydu.

FNV sendikası tarafından hazırlanan stant ve sahne oldukça görkemli ve düzenliydi. Sendika adına bir sözcü 1 Mayıs’ın önemine işaret ederek tarihte bugünün kazanılması için verilen mücadeleye değindi. 2023’te birçok ülkede emekçilerin o tarihteki koşulların benzerini yaşadığını vurguladı.

“Dünya bir gelişime ve zenginleşme yaşasa da sermaye belli bir azınlık zümrenin elinde toplanıyor. İşsizlik ve yoksulluk giderek artıyor. Bunu görmek için çok uzaklara gitmeye gerek yok!”

Söz işçilerin

Metal, temizlik, sağlık, güvenlik, hizmet vb sektörlerden işçiler ve emekçiler kürsüye giderek kendi sorunlarını dile getirdi. Taleplerini haykırdı. Konuşmacıların deneyimleri ve talepleri büyük ilgiyle dinlendi ve zaman zaman kitle tarafından alkışlarla tempo tutuldu. Büyük ana sahnede program devam ederken diğer çadırlarda bilgilendirme, tartışma ve sanatsal atölye çalışmaları sürdürüldü. Stantlarda pek çok konuda bilgilendirme materyalleri büyük ilgiyle karşılanıyordu.

Sol örgüt ve partilerin eyleme katılımı

Sosyalist Parti (SP), Hollanda Yeni Komünist Partisi (NCPN), Kızıl Şafak (GML-Rode Morgen) görsel materyalleriyle alandaydı. Değişik ülkelerden siyasi  parti, örgüt ve kurumlar da 1 Mayıs eylemine katılarak coşkulu bir renk katılar. Yaklaşık 7 bin işçi ve emekçinin katıldığı eylem oldukça coşkulu ve enternasyonal bir havada kutlanarak saat 19.30’da sona erdi.

Katılımcılar taleplerini kararlıca dile getirdiler. Bugünü kazanmak ancak mücadeleyle mümkün olacağını biliyorlar. Görev ve sorumluluk sınıf adına konuşanlara ve sınıfın gücüne inanalara düşüyor. Her alanda sınıfın istemlerine kulak vermek, uluslararası sorunları sınıfın gündemine sokmak gerek. Sermaye tek merkezden saldırıyor. Ve dalga dalga yayılarak bütün ülkelerdeki sınıfın hak ve kazanımlarını gasp ediyor.

O zaman görev başına; devrimci bir işçi hareketi yaratılmadan saldırıları püskürtmek kolay olmayacak. Yeni kazanımlar elde edinmenin yoluda politik bir işçi hareketini başarmak ve alanlarda mücadele ile elde edilecegini unutmamak gerek.

Anlamlı bir deyim var: Tilkinin aklında kırk tane oyun var kırkı da tavuk üzerine. Burjuvazinin aklında kırk tane oyun var kırkı da sömürü ve talan üzerine. Bu saldırı furyasının yaşandığı dönemin ardından, gelecek bir işçi fırtınasına herkes hazır olsun.


 

Ali Solmaz: FNV-DAF İşyeri Temsilcisi