Hollanda: Büyük metal sektöründe grevler durduruldu!

Hollanda: Büyük metal sektöründe grevler durduruldu!

Hollanda: Büyük metal sektöründe grevler durduruldu…!

09 Eylül 2020 de başlıyan ilk TİS süreci görüşmeleri belli aşamalardan geçerek tıkanma noktasına geldi. Yapılan üç resmi görüşme ve ardından iki rezerv görüşmelerden de bir sonuç çıkmadı. 30 Kasım 2020 de FNV sendikası kamuoyuna yaptığı açıklamayla görüşmeler kesildi sürecin ilerlemesi için işveren sendikası bir adım atmalıdır. İşveren sendikası FME görüşmelere katılmıyacağını açıkladı. 07 Aralık 2020 de İşçi sendikaları FNV kamuoyuna açıklama yaparak görüşmeler davam etmedigi halde üretimden gelen gücümüzü kulanacağız. 10 Aralık 2020 saat 12.00 ye kadar bir Ültimatum verdi.

İşçiler ne istiyordu? A) Yapılacak TİS sürecinde ülke enflasyonu gözönünde bulundurularak en az yıllık % 5 zam. b) 60 yaş üzeri kuşağın iş ve çalışma koşullarının düzenlenmesi ayarlanması. c) İşyerlerinde izin ve çalışma biçimlerinin düzenlenmesi ve iyileştirilmesi. d) Genç işçilerin ücretlerinin iyileştirilmesi düzenlenmesi ve taşaron firma işçilerinin kadroya alınması ve yasal düzenlenmenin adıl yapılması……. Ültimatum verildigi o süreye kadar bir karşılık vermedi işveren sendikası. O tarihe kadar yapılan işyerleri FNV kadro üyeleri toplantısında durum degerlendirmesi yapıldı. Çıkan sonuç GREV…!

İşveren sendikası ne veriyordu? A) 25 aylık TİS imzalanması. 12 aylık % 0,96 zam ikinci 12 aylık yine % 0,96 zam. ( Yani toplam % 2 den az…)  Diğer maddeler için ciddi bir anlaşma sağlanmadı ve kayde deger bir ilerlemede yok…Bütün sorunlar bir anda yok sayıldı. İşçi ve emekçilere sıfır sözleşme düzeyinde tekliflerle süreç tıkandı. İlerleme kilitlendi..!

İlk Grev….

11 Aralık 2020 de FNV yaptığı açıklamayla Gelederland bölgesinde büyük metal sektöründe 24.00 saat grev çağrısı yaptı. Bir çok işyerinden katılımın olduğu grev gerçekleşti. Ve ardından diger bölgelerde tarih ve program netleşti. 18 Aralık 2020 Brabant bölgesinde grevler gerçekleşecekti. Bölgede DAF, VDL ve ASML vb. işçileri buna hazırdı……

15 Aralık 2020 Hükümetin Coronavirus açıklaması…

Hükümetin yaptığı açıklamayla yeni süreç başladı. Bir çok alanda yan yana gelme sınırlandırıldı. Grevlerde bu kapsama alındı. Ve grevler 19 Ocak 2021 e kadar durduruldu, ertelendi. DAF, ASML, VDL, SCANIA İşyerlerindeki işçiler ortak hareket ederek FNV sendikası Merkez yönetime karşı imza kampanyası başlattı. Grevlerin ertelenmesini protesto etti. Üretim bütün hızıyla devam ederken grevlerin ertelenmesi anlaşılır degildir. Toplanan imzalar merkezi yönetime iletildi. Durum degerlendirmesi yapılacak. Öneri ve tavsiyeler yeniden masaya yatırılacak.

İkinci açıklama……

12 Ocak 2021 de hükümetin yaptığı açıklamayla 19 Ocak a kadar belirtilen süreç 09 Şubat 2021 e kadar uzatıldı.  Bu konuda nasıl bir adım atılacak henüz tam olarak netlik kazanmadı. Hükümet sözcülerinden Basbakan Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge nın yaptığı açıklamayla süreç uzatıldı.. Sendika toplanan imzaların ardından henüz bir açıklamada bulunmadı.  İşçiler kızgın ve tepkili… Süreç nasıl ilerliyecek görecegiz. Ama görünen odurki gelecek süreç çatışmali ve zor geçecek..!!!

Barış ve sükunatla süreci götürme…

Corona krizi sürecinde başından beri işçi sınıfının birligini bozmak ve ilişkileri en geri düzeye çekme için bütün manevralar deneniyor. İlk başta çok şirin sözler ve de toplumu korku furyasıyla krizi yönetmeyi bir ustalık bildiler. Kamuoyuna karşı yaptıkları ilk açıklamalar tam bir aldatmaca dili. Panik yok..! sükunatla barış içerisinde hep birlikte Corona salgınına  karışı riyayet edersek bunu yeneriz. Üretim olmasa dahi on yıl kendimize yetecek kadar birikimimiz var deniliyordu. İlk üç aylık kısmı bonkerce davranıldı ama çok geçmeden kriz bir saldırı ve yönetme taktigine dönüştü. Binlerce insan işini kaybetti. (140.000 den fazla işçi işini kaybetti.) Sağlık sektörü çöktügünü en açık biçimde dışa vurdu.

Bu alanda hiç bir devlet dönüp geçmişle kıyaslama geregi bile duymadı. Binlerce ölümün yaşandığı bir Corona salgını ile sağlık alanında daha nasıl başarılı bir parformans gösterilir ile ilgili tek sözcük etmediler, devlet ve hükümet sözcüleri. Getirilen uygulamalarla sahte gözdağılar vermek. Diger yandan yanyana sürdürülen üretimin onları zerre kadar ilgilendirmedigini görüyoruz. Üretim ertelenmeden tam hızıyla devam ediyor. Yeni uygulamalara karşı gittikçe önlemler sertleşiyor. Ve çoğu ülkede polis şiddetine dönüşüyor. Süreci sakin ve gerilimsiz götürme barış içerisinde bu belayı alt etme söylevleri inandırıcılığını her geçen gün yitiriyor.

“Barış” bir oyalama “Sahte” bir tehtidtir…..

Bu sistem kendi işçi ve emekcilerine taviz verme, iyileştirme imkanlarını, koşullarını tüketmiştir. Daha ağır saldırı paketleriyle işçi ve emekçileri köleleştirmek ve ilkel gerici emellerini hayata geçirmek için dizginsiz baskı yapmaktan başkada şansı yoktur. Büyük toplumsal çalkantılar ve sarsıntılarla yüz yüzedir insanlık. Bu rolu oynuyacak ve ileriye taşıyacak tek yegane sınıf işçi sınıfıdır. Böylesi bir dönemde işçi sınıfının birligini ve sınıf kimligini savunmak hayati önem taşır. Bu tutumla sınıf kimligini her zamankinden daha fazla savunmak öne çıkarmak aynı zamanda ırkçılık ve gericilige karşı tutumu yükseltmektir. Ve bu dönemde gericiligi geriletmek en temel ve de özel bir öneme sahiptir. Bunu başarırsa işçi sınıfı yeni sürecinde önü açılmış olacaktır. Zor bir dönem ve zor kosullardan geçiyoruz. Ama inandığı şeyi yapan insanın enerjisi asla tükenmez..!

Son gelişme

15 Ocak 2021, Cuma günü Hükümet genel işleyişi içinde yaşanan skandallardan dolayı burjuva ahlakına uygun davranarak istifa etti. Mart 2021 de yapılacak genel seçimlerden iki ay önce hükümetin düşmesi fazlasıyla manidardır…!!!

Ali Solmaz

FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi

Eindhoven/ Hollanda, 16 Ocak 2021