“TUFAN EL AKSA” DİRENİŞİN  ZAFERİDİR

Gazze şehri ölüm şehridir.10 gündür bitip tükenmeyen bombalamalar altında yaşam sürdüren bir şehirdir. Bu şehrin tarihinde her zaman bir kıyım yaşanmıştır her zaman ölüm kapısını çalmıştır. Ancak bu şehir direnmeye devam etmektedir. Öylesine güçlü bir iradeyle yaşamaya devam etmektedir ki bu şehrin direncini yeryüzünün hiçbir şehri gösteremez. İsrail, ölüm süreçlerini dayattıkça bu şehir daha da güçlü olarak karşımıza çıkmaktadır. 10 gündür savaşın en melanetli silahları, bombaları altında yaşamaya devam etedir.

“TUFAN EL AKSA” DİRENİŞİN  ZAFERİDİR

“TUFAN EL AKSA” DİRENİŞİN  ZAFERİDİR

Mihrac Ural – 17 Ekim 2023

Gazze şehri ölüm şehridir.10 gündür bitip tükenmeyen bombalamalar altında yaşam sürdüren bir şehirdir. Bu şehrin tarihinde her zaman bir kıyım yaşanmıştır her zaman ölüm kapısını çalmıştır. Ancak bu şehir direnmeye devam etmektedir. Öylesine güçlü bir iradeyle yaşamaya devam etmektedir ki bu şehrin direncini yeryüzünün hiçbir şehri gösteremez. İsrail, ölüm süreçlerini dayattıkça bu şehir daha da güçlü olarak karşımıza çıkmaktadır. 10 gündür savaşın en melanetli silahları, bombaları altında yaşamaya devam etedir.

10 Gündür süren ve her açıdan tamamlanmış olan İsrail hava deniz ve karı birlikleri Gazze’ye girme planını hayata geçirememektedir. Gazze’nin tüm alt yapı  ve üst yapılarını yerle bir eden bombalamalar sürerken şu ana kadar kara hareketini başlatma durumuna girmemiştir. Bizler 10 gündür bu girişimin nasılda başlayacağına beklerken ABD Dışişleri Bakanı’nın  bölgede  tüm liderleri dolaşmasıyla ortaya çıkan sonuç “Gazze  girilemez” olarak belirmiştir. Bunun üzerine İsrail  Gazze’ye ayak basması  zor gibi  görülmektedir. Bu adım  Hamas’ın  zaferine yeni bir halka daha katmış olacaktır.

ABD İsrail’e koşulsuz destek sunmaktadır. Silahların her türünü  anında savaş başlara başlamaza sunmaktadır. Ancak, ABD İsrail’in bu gözü dönmüş Gaze ‘yi işgal etme çabası bölgesel bir savaşla sonuçlana bilir. Lübnan üzerinden Hizbullah, Doğudan Irak ve İran, Kuzeyden Suriye, hatta Ürdün’ün bu savaşta rol alacağı kesindir.Böylece savaş bölgesel bir mahiyet almış olur. Türkiye’yi savmıyorum çünkü Türkiye’nin söylediği her söz sahtedir ve İsrail yanlısı tutumlarıyla tarihsel olarak bellidir. Bölgeyi dev bir savaş alanına çevirmek öncelikle ABD’nin çıkarına değildir. O, bölgenin sürekli karışık durmasını yeğlemekte  sonuçta bitecek bir savaşa girme çabasında olmamaktadır. Bu anlamıyla ABD Natanyaho’nun Gazze’ye germe heyecanını söndürmek üzere  Dışişleri Bakanının   bölgede tutmakta ve bölge liderlerinin kanaatleri taşıyıp onun bu girişimini söndürmeye çalışmaktadır. Aksi takdir de 10 aradan sonra Gazze’nin kara hareketine muhatap olmaması bundandır.

İsrail, Gazze’yi tasfiye planı Gazze’nin halkının top yekun Sina çöllerine sürülmesi yönündedir. Böylece Gazze halkı topraklarından koparılacak çöl yaşamına adapte edilecektir. Bu konuda Arap liderleri hem fikirdir; Mısır ısrarlı biçimde Refah sınır kapısını kapatmakta hiçbir Gazzelinin bu kapıdan giremeyeceğini ilan etmektedir. Aradan geçen 10’da İsrail yavaşça diz çökmektedir. Bu diz çöküş, bağış sepetlerinin Gazze halkına dağıtılması için ve Gazede yer alan yabancıların  Refah sınır kapısından çıkış yapmalarına müsaade edildiğine tanık olmaktayız. Bu yumuşama biraz daha zorlanırsa ateş kesin ilanına kadar uzanacaktır.

Hamas,  “Tufan el Aksa” hareketiyle  tarihin en önemli girişimini başlaltı. Bu İsrail içlerine doğru bir eylemdi. Öyle ki, ele geçirilen esirler başlı başına bir zafer ifadesidir. 125 Esir Hamas’ın elinde tutsak bulunmaktadır. Bu rakamlar daha çok olabilir de Ancak bu sayı İsrail için  tarihin en büyük sayısıdır ve Savaş sonuçları, barış görüşmelerinin temel dokusunu oluşturacaktır. Ki an itibariyle İsrail’in tutsak aldığı tüm esirler için önemli bir özgürlük kapsı olacaktır.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin öldüğü, 3 bin 436 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 724'ü çocuk, 458'i kadın 2 bin 215 kişinin öldüğünü, 8 bin 714 kişinin yaralandığını duyurmuştu.  Bu bilgiler gerçekte daha fazla da olabilir ancak  her iki tarafında savaş nedeniyle kayıpları bunlardır ve bunlar Hamas için önemli birer sayı değildir. Hamas, elinde bulunan esirleri doğru kullanıp uygun bir ortamda  kullanma şansına sahiptir ve bu zaferin  en önemli kesitini oluşturacaktır.

Savaş tüm boyutlarıyla sürmektedir. İsrail’in düşeceği her hangi bir hatayla bölgesel çatışmaya dönüşebilir. Hizbullah böylesi bir açık beklemektedir. İran da Suriye’de böylesi bir açığın çıkması halinde İsrail’i ezecek bir başlangıca yönelebilir. Ne Suriye’nin ne de İran’ın böylesi bir  savaşı zorlaması gündemde değildir.  Ancak İsrail böylesi bir hataya düşerse bölgesel çaptı uzun erimli bir savaşın açılacağı da açıktır.

Türkiye’nin bölgesel bir savaşta yeri İsrail’den yana  olacaktır. Bu açık tavırlarıyla olmasa da, masa altından geliştirilecek ilişkilerle İsrail yanlısı olacağı açıktır. Erdoğan, Türkiye’nin arabulucu ortak davranışlar sergilediği söylense de böylesine büyük bir savaşta İsrail’den yana tutum takınacaktır. Bunu anlamak için İsrail-Türkiye arasında on yıllardan beri süre gene ilişkileri gözden geçirmek yeterlidir; 1948 Arap İsrail savaşında,1950 başlarında Arapların İsrail’i tanımaları için Menderes’e çağrı yaptırmaları, 1969 savaşında ve 1973 savaşında, 1982 Haziran savaşında, 1987 I.intifadası ve 1994 Tansu Çilerin ziyaretiyle yoğun olarak başlayan iktisadı ilişkiler gündeme gelmiştir. 2000‘li yılların sonunda Ariel Şaron’un Mescidi Aksa ziyaretiyle ortaya çıkan II. İntifada ve  Haziran 2000’li yıllar ve 2006 Hizbullah’ın galip gelmesiyle  ortaya çıkan tüm savaşlardı  Türkiye açık İsrail tarafında yer aldı. 2008’de Gazze’ye karşı saldırı, 2010, İsrail Kuzeyinde çıkan ormanların söndürülmesi için uçak gönderilmesi aradaki sohbetin derinliğin anlatması için önemli bir örnektir. İsrail’le her dönemde birlik olan bu birlik Erdoğan’a Amerika’dan üstün vasıflara haiz bir Yahudi ödülüyle mükafatlandırılmıştır.

Şimdi de  Tufan el Aksa  savaşı başladı. Türkiye yine arada  laflar etmektedir “arabulucu” olacağı ihtimali verilmektedir. Hepsi yalan hepsi sahtekarlıktır, onlar İsrail’den yanadır ve onlarla omuz tarak Filistin halkının ezilmesine yol açacaktır. Ancak Türkiye halkı bu tutumları yakından takip etmekte ve Filistin halkının yanında gerçekçi tavır alışını gösterecektir.