YAKLAŞAN YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE

Şimdi önümüzdeki  sorunların başında yerel seçimler konusu gelmektedir. Sol büyük bir hezimet içinde yerel seçimlere gidiyor. Büyük çabalarla girdiğimiz başkanlık seçimleri ağır bir sonuçla yenilgi olarak bizlere döndü. Buna rağmen yerel seçimler daha etkin olabileceğimiz seçimlerdir.

YAKLAŞAN YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE

YAKLAŞAN YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE

Mihrac Ural - 23 Temmuz 2023

Şimdi önümüzdeki  sorunların başında yerel seçimler konusu gelmektedir. Sol büyük bir hezimet içinde yerel seçimlere gidiyor. Büyük çabalarla girdiğimiz başkanlık seçimleri ağır bir sonuçla yenilgi olarak bizlere döndü. Buna rağmen yerel seçimler daha etkin olabileceğimiz seçimlerdir. Yerel seçim adı üzerinde yereldir daha somut daha  belirgin  olana bu seçimlerde sol kendini toplamayı başarmalıdır. Bunun için çok çaba gerekmekte olduğu kadar  halkı temsil edebilecek yerel adayları seçme yoluna gidilmelidir. Bu daha çok halkçı olan  daha çok halkı temsil edecek olan kişilerin seçime katılmasını gerektiriyor. Sol bu adaylara  endekslidir. Kendi adaylarımızı değil halkı temsil edebilecek adayları gözlemleyerek seçime katılmalıyız. Bu dönem öylesine hassas bir dönemki kendi adaylarımızdan çok, seçilebilecek  sosyal-demokrat, solcu, devrimci adaylar üzerinde  bir birlik platformu oluşturmalıyız.  Yani birlik olmalıyız bu birliğe katkımız hesapsız olmalıdır. Hiç kimse bizlere şu ya da bu tarzda bir olanak sağlayacak anlamında bir birlikten söz etmiyoruz. Biz gönüllü olarak bu birliğe  bu ortaklığa katılmalıyız. Yerel seçimler bizim için solun toparlanmasını ifade etmelidir. Sol böylesi  bir öngörüyle birleşebilirse  kendini toparlayabilir ve bu toparlayışta istenilen sonuçları elde edebilir

Tüm sol güçler aynı kanıda . Türkiye çapında  böylesine ön yargısız ve böylesine şartsız bir seçime katılabilirse, uğradığı seçim hezimetini aşabilir ve gelecek seçimler için daha hazırlıkla olabilir. Benim solun birliğine ilişkin değerlendirişim  bu yöndedir. Bu Türkiye solunun birliğinin de garantisidir. Bu sol içinde Kürd solunun da yer aldığını ifade etmek isterim. Son seçimler Kürd oylarının da gerilediğini gösterdi ama ülkenin demokrasi mücadelesinin  temel taşı olarak  Kürd oyları hala önemli bir role sahiptir. Bu Kürd adaylarını  ve Kürd çabasını her yerde en etkin tarzda desteklememiz gerektiği anlamına geliyor.Kürd demokrasi güçleri birleştiği her alanda onlara destek sunmak   bizlerin demokrasi mücadelesine yapacağımız katkıyı ifade etmektedir.

Bu yerel seçimler de Kürd bölgeleri ve Türkiye alanlarını doğru tespit ederek  seçimlerde solcu adayları desteklememiz gerekmektedir. Özetle benim  göstereceğim adaylar bu tarzda belirlenecektir.